Organizacija
PVPAvykdomos veiklos
PVPA turi didelę veiklos formų įvairovę – renginius, mentorystės programą, konferenciją, mokymus, tyrimus, specializuotus klubus ir kt., tačiau tuo neapsiriboja ir nuolat ieško naujų prasmingų veiklos formų, kuriomis padėtų augti asociacijos nariams.
PVPA taip pat atstovauja personalo profesionalus žiniasklaidoje, dalindamasi ekspertine nuomone siekia rodyti gerąją praktiką visuomenei, verslų savininkams ir vadovams, nepriklausantiems PVPA bendruomenei.
Mentorystė
Programa pradėta įgyvendinti 2014 m. siekiant, kad labiau patyrę personalistai galėtų padėti tobulėti mažesnę patirtį turintiems kolegoms. Ji sėkmingai vyksta kasmet, yra nuolat tobulinama, atsižvelgiant į dalyvių patirtis. Esant poreikiui, galime padėti rasti mentorių ir ne programos laikotarpiu.
Renginiai
Renginiai – viena gausiausiai lankomų ir daugiausia organizuojamų PVPA veiklos formų: nuo nedidelių susitikimų konkretaus nario įvardintam klausimui spręsti iki forumų (pusdienio mini konferencijų konkrečia tema). PVPA komanda nuolat ieško aktualių temų, įdomių praktikų ir patirčių, kuriomis dalinamasi renginių metu, organizuoja seminarus su ekspertais.
PVPA renginiai organizuojami atsižvelgiant į platų asociacijos narių poreikių ir patirčių spektrą: gyvi renginiai derinami su virtualiais, temos ir pranešėjai parenkami atsižvelgiant tiek į personalo specialistų, tiek į vadovų poreikius.
Didžiausias PVPA metų renginys – konferencija–paroda „Motivated at Work“, organizuojama kartu su Lietuvos parodų ir kongresų centru „Litexpo“.
Mokymai
„Personalo valdymo standartas“ – tai PVPA parengta unikali personalo specialistų mokymo programa, pradėta vykdyti 2007 m. ir nuolat tobulinama, atsižvelgiant į laikmečio ir dalyvių poreikius. Standartą sudaro dviejų lygių mokymo programos priklausomai nuo profesinės bei darbo įmonėse patirties.
Konkursai
PVPA nuo 2008 m. organizuoja tradiciniu tapusį „Personalo valdymo gerosios praktikos“ konkursą, kurio tikslas – parodyti personalo valdymo funkcijos reikšmę organizacijose, skatinti personalo valdymo profesionalus siekti būti tarp geriausiųjų, dalintis savo mažais ir dideliais atradimais bei sėkmės istorijomis apie pridėtinę vertę organizacijai kuriančias personalo valdymo praktikas.
Specializuoti klubai
Specializuotus klubus pradėjome organizuoti siekdami atliepti narių poreikį artimesniam bendravimui ir dalinimuisi patirtimi siauresniame rate.
Pirmasis pilotinis vidinių trenerių klubas startavo 2021 metų rugsėjį, o 2023 metais jau veikė 7 specializuoti klubai, į kurių veiklą įsitraukė 156 PVPA nariai.
Susisiekite su mumis, jei turite idėją arba poreikį naujam klubui!
#HR day
Idėja švęsti personalo profesionalų dieną gimė 2017 m. Lietuvoje, PVPA konferencijoje, kai tuometinis PVPA valdybos pirmininkas Rimantas Stanevičius, pasigedęs tokios šventės, pasiūlė ją švęsti kasmet gegužę.
PVPA valdybos narės Solveigos Grudienės dėka ši idėja buvo pristatyta ir sėkmingai „parduota” EAPM (Europos personalo valdymo asociacija).
Nuo 2019 m. gegužės 20-ąją pradėjo švęsti Europos šalys, o nuo 2020 m. – ir pasaulis, WFMPA (World Federation of People Management Associations) asociacijos iniciatyva.
Tarptautinė personalo profesionalų diena – galimybė drauge su kolegomis švęsti, kurti bendrumo jausmą, stiprinti personalo valdymo svarbos supratimą organizacijose.
PVPA kasmet įvairiais būdais skatina organizacijas švęsti šią dieną ir pasveikinti personalo specialistus.
Tyrimai
PVPA nuo 2022 m. kartu su partneriais „E.mokymų sprendimai“ organizuoja tyrimą „Įmonių ir organizacijų mokymų planai ir prioritetai“.
Asociacija prisijungia ir kviečia visas Lietuvos organizacijas dalyvauti tokiuose pasauliniuose tyrimuose kaip „Creating people Advantage“, „Future jobs“, dalyvauja įvairiuose ES finansuojamuose projektuose.
PVPA suburta darbo grupė parengė „Personalo valdymo rodiklių sąvadą“, kuris buvo išleistas 2011 m. Jo pagrindu nuo 2014 iki 2019 kartu su partneriais „OVC Consulting“ buvo vykdomas „Svarbiausių personalo valdymo rodiklių (KPI) tyrimas“.
Kitos veiklos
Asociacija įvairiems narių klausimams spręsti pagal poreikį buria darbo grupes, padeda nariams vieniems su kitais susisiekti, kad pasidalintų patirtimi rūpimais klausimais, organizuoja apklausas ir viešai dalinasi jų rezultatais.
Asociacijos atstovai dažnai pasisako žiniasklaidoje įvairiais personalo valdymo klausimais, dalinasi narių praktikomis.
PVPA su partneriais yra įgyvendinusi ESF projektą „Personalo valdymo specialistų praktinių kompetencijų ugdymas”, Erasmus+ projektą „Strateginis mąstymas apie įvairovės valdymą ir integraciją darbo vietoje” (DIMAIN), kurio metu buvo sukurta ir pradėta įgyvendinti Lietuvoje Įvairovės chartija, sukurti mokymai apie įvairovę ir įtrauktį darbo vietoje.