Darbo teisės rubrika. 2019 m. spalis.

Rubriką rengia Rimantas Stanevičius, PVPA valdybos pirmininkas, advokatų kontoros „Ellex Valiūnas ir partneriai“ darbo teisės advokatas.

Sveiki, mielieji,

šį kartą atsakydami į Jūsų užduotą klausimą, norėtume pasidalinti įžvalgomis apie darbuotojų perkėlimą įmonių grupės viduje. 

Trumpai: Kadangi Darbo kodeksas tiesiogiai reguliuoja tik verslo ar jo dalies perdavimo atvejus, gali pasirodyti, kad turint kelias įmones grupėje, tokie darbuotojų judėjimai grupės viduje yra nenumatomi, o dėl to atitinkamai ir neleidžiami. Tačiau taip nėra. Praktikoje dažniausiai toks susitarimas dėl perkėlimo yra įforminamas tarp darbuotojo, buvusio darbdavio (perleidėjo) ir būsimo darbdavio (perėmėjo) pasirašomu trišaliu susitarimu.

Ką aptarti? Minėtame trišaliame susitarime reikėtų aptarti ne tik darbo sutarties sąlygų perėjimo klausimą, bet ir konkretizuoti sprendimus dėl darbuotojo darbo stažo, nepanaudotų atostogų ir kitų teisių perkėlimo perėmėjui. Aišku, tai jokiu būdu nereiškia, kad šalys negali tartis ir koreguoti sąlygų, tačiau tam, kaip ir daugeliu darbo teisės atvejų, reikalingas darbuotojo sutikimas.

Ko nepamiršti? Bendru atveju yra susitariama, kad perleidėjas neturi pareigos mokėti jokių išeitinių išmokų darbuotojui, o perėmėjas tęsia buvusius darbo santykius, todėl nebegali išbandyti darbuotojo tinkamumo dar kartą.

Kaip su mokesčiais? Šalia visų teisių perėjimo reikėtų nepamiršti ir mokestinių aspektų, kurie gali „sekti paskui“. Atostogų perkėlimo atveju nors darbuotojas  dar nebus „užsidirbęs“ atostogų pas perėmėją, tačiau galės pas pastarąjį pasinaudoti sukauptomis ir „persineštomis“ atostogomis iš perdavėjo. Tokiu atveju perėmėjas, išleidęs perimtą darbuotoją atostogų, galės tokias išlaidas priskirti leidžiamiems atskaitymams. Galimas ir kitoks variantas: perleidėjas kartu su atostogomis leidžia „išsinešti“  ir dalį sukaupto privalomojo atostogų rezervo, tačiau tai nėra privaloma,  be to, ir sudėtingai apskaitoma, todėl praktikoje nėra labai populiaru.

Dar šis tas: Jei darbuotojas yra reikalingas keliose grupės įmonėse vienu metu, galbūt vietoj kelių atskirų darbo sutarčių vertėtų pasvarstyti alternatyvų variantą – darbo keliems darbdaviams sutarties sudarymą. Jei ši opcija aktuali – brūkštelkite, pakomentuosime detaliau.

Tikimės, šis komentaras pasirodys naudingas – toliau laukiame Jūsų klausimų>> .

Dalintis

Jums taip pat gali būti įdomu