Darbo teisės rubrika. 2019 m. gruodis

Rubriką rengia Rimantas Stanevičius, PVPA valdybos pirmininkas, advokatų kontoros „Ellex Valiūnas ir partneriai“ darbo teisės advokatas.

Metams einant į pabaigą bei prasidėjus šventiniam laikotarpiui, tikriausiai daugelis pagalvoja apie tai, kaip gerai būtų viena kita atostogų diena. Būtent atostogoms ir bus skirtas mūsų šio mėnesio komentaras.

Atostogų (viršijančių > 3 metų darbo laikotarpį) statuso pasikeitimas. Kitais metais vienas iš personalo profesionalams svarbių darbų bus nepamiršti, kad 2020-07-01 sueina DK įsigaliojimo įstatyme numatytas laikotarpis (kažkada atrodęs labai ilgu), per kurį būtina išnaudoti atostogas, sukauptas iki 2017-07-01 daugiau kaip už 3 metus. Įstatyminės šio termino pasekmės tokios, kad po jo minėtos atostogos (t.y. iki 2017-07-01 sukauptos už daugiau kaip 3 metus) „sudegs“.

Tiesa, toks įstatyminis reglamentavimas nereiškia, kad darbdavys negali nustatyti vienokių ar kitokių palankesnių nuostatų darbuotojams. Tačiau tokiu atveju reikėtų nepamiršti, kad tai negali būti taikoma išimtiniams darbuotojams renkantis juos „patinka – nepatinka“ būdu ar kitais diskriminacinę riziką keliančiais pagrindais. Toks „bonusas“ turėtų būti taikomas visiems darbuojamas arba objektyviai apibrėžtai jų daliai.

Ką daryti, kad atostogos nesikauptų? Atostogos paprastai kaupiasi dėl tokios atostogų suteikimo praktikos, kurią galima pavadinti „paprašiau – suteikė“. Jos bėda ta, kad jei darbuotojas neteikia atostogų prašymo … jos ir kaupiasi. Kita alternatyva – vidiniame dokumente, pvz., darbo tvarkos taisyklėse, nusimatyti atostogų eilės sudarymo procedūrą. Atitinkamai nustačius tam tikrą terminą, iki kada visi darbuotojai turi pateikti atostogų prašymus už 12 mėnesių laikotarpį, rizika, kad tokių prašymų nebus pateikta, mažėja. Žinoma, ir šiuo atveju neretai yra reikalingos papildomos darbdavio pastangos, kad tokius prašymus darbuotojai pateiktų. Na, o po to atėjus suplanuotam atostogų laikui darbuotojas nebegali be darbdavio sutikimo jų atsisakyti (žinoma, pakeitimai šalių susitarimu yra galimi visada).

Atostogos „dega“ neišnaudojus jų per maždaug 3 metus. Dėl išsamumo galima pakartoti, kad teisė į atostogas dingsta, praėjus trejiems metams nuo kalendorinių metų, kuriais buvo įgyta teisė į visos trukmės kasmetines atostogas, pabaigos, išskyrus atvejus, kai darbuotojas faktiškai negalėjo jomis pasinaudoti. Pavyzdys: jei darbuotojas pradėjo dirbti 2018 m. liepos 1 d., jo teisė į atostogas už 2018–2019 darbo metus dings 2022-12-31 (t.y. ne 2022-07-01).

Kaip visada tikimės, kad šis komentaras Jums pasirodė naudingas – toliau laukiame Jūsų klausimų>> .

Dalintis

Jums taip pat gali būti įdomu