Šį kartą darbo teisės rubriką norime paskirti temai, susijusiai su atostogomis. Tiems, kas dalyvavo PVPA 2020.10.29 vebinare „Atostogos: perkeliame, braukiame ar naudojame?“ ši tema jau bus girdėta (na, bet juk sakoma, kad kartojimas – mokslų motina ?), o tiems, kurie neturėjo progos dalyvauti, tikimės, kad bus puiki galimybė išgirsti svarbiausius momentus ir galbūt padės rasti atsakymą į rūpimą klausimą.
Atostogų tvarka. Ar (kam) reikia? Pirmiausiai atsakoma, kad taip, atostogų tvarka tikrai reikalinga ar bent jau rekomenduotina. Reikalinga ji tam, kad joje būtų reguliuojami pagrindiniai su atostogomis susiję dalykai, pavyzdžiui, atostogų suteikimas, atostogų likučių naudojimas, „priverstinis“ atostogavimas ir pan.
Joje galima būtų apsibrėžti iki kada turėtų būti teikiami prašymai dėl atostogų suteikimo, su kuo juos reikėtų derinti, kaip sudaroma atostogų eilė, kas atsitinka, jeigu darbuotojas nepateikia prašymo ir pan. Šioje vietoje norėtume priminti, kad bent viena atostogų dalis turi būti 10 darbo dienų. Tai reiškia, kad 10 iš turimų atostogų darbuotojas gali naudoti kaip tik nori, kad ir po vieną dieną atostogaudamas, tačiau likusias 10 dienų, jis būtinai turi imti visas kartu.
Ko reikia norint panaikinti atostogas? Bene svarbiausias dalykas – įvertinti, ar darbuotojas faktiškai galėjo pasinaudoti tomis atostogomis, ar ne. Jeigu darbuotojas dėl objektyvių priežasčių, kaip antai, ilgalaikis nedarbingumas arba vaiko priežiūros atostogos, negalėjo pasinaudoti kasmetinėmis atostogomis, tai naudotis atostogų naikinimo galimybe darbdavys negali.
Iš europinio reguliavimo ateina papildomas reikalavimas darbdaviui skatinti darbuotoją eiti atostogų bei jį informuoti apie tai, kad jomis nepasinaudojus ir atėjus numatytam terminui, neteks teisės į jas. Vis dėlto, čia nėra pasakoma, kiek kartų maždaug turi vykti toks skatinimas ir informavimas. Tikėtina, kad tai turėtų būti daroma tam tikrais intervalais iki numatyto atostogų naikinimo termino. Šiuo atveju darbdaviui svarbu turėti įrodyti apie tokį informavimą ir skatinimą, todėl būtų puiku, jeigu tai būtų daroma ne tik žodžiu, tačiau pavyzdžiui ir el. būdu primenant apie atostogų likutį ir jo išnaudojimo tvarką.
Kaip visada, tikimės, kad šis komentaras pasirodys Jums naudingas – toliau laukiame Jūsų klausimų>>.